Odtwarzacze muzyki, playery

Magnetofon – preludium dla odtwarzaczy muzyki

Magnetofony dobrze znają nasi rodzice, my już niestety trochę słabiej. Są to urządzenia do wielokrotnego zapisywania i odtwarzania dźwięku na taśmie magnetycznej. Wyróżnia się wśród nich między innymi magnetofon analogowy, czyli urządzenie służące do zapisywania dźwięku na taśmie magnetycznej i odtwarzania z niej sygnału fonicznego. Istnieją także magnetofony dokonujące tylko zapisu (rejestratory) lub odczytu (odtwarzacze) sygnału fonicznego.

Inną klasą z kolei są magnetofony DAT, w których zapis odbywa się w postaci cyfrowej. Rdzeń magnetofonu stanowi jego napęd, czyli układ mechaniczny zapewniający prowadzenie taśmy i zapewnienie odpowiedniej i równomiernej prędkości przesuwu nad głowicą. Napędy zwykle umożliwiają także szybkie przewijanie taśmy w przód i wstecz. Innym ważnym elementem jest wzmacniacz, przy zapisie służy do wzmacniania sygnału zapisywanego, podczas odtwarzania – do wzmacniania sygnału odczytanego z taśmy.

Pomimo spadku popularności magnetofony są dziś wciąż produkowane i użytkowane, zarówno w wersjach przenośnych (walkman), jak i do zestawów HiFi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *